Wokół osteopatii urosło wiele mitów i legend, dlatego warto wyjaśnić w prosty sposób, czym jest osteopatia, na jakich zasadach się opiera oraz przy jakich dolegliwościach jej wykorzystanie może przynieść korzyści.
Czym jest osteopatia?
Osteopatię opisał jeden z Amerykańskich lekarzy Andrew Taylor Still w XIX w. Zauważył na swoim przykładzie, a następnie swoich pacjentów, że poprzez prace rękoma może pozbyć się bólu głowy, biegunki, gorączki. Należy zwrócić na to uwagę! W tamtych czasach medycyna opierała się na chirurgii i prostej farmakologii, która oczywiście ratowała ludzkie życie, ale często kosztem np amputacji.
Osteopatia jest więc nauką o ludzkim organizmie, która wykorzystuje techniki manualne aby wpłynąć na zdrowie pacjenta.
Oczywiście osteopatia nie stoi w opozycji do konwencjonalnej medycyny. Racjonalny osteopata nie demonizuje leków, a wykorzystuje wszystkie możliwe środki, aby znaleźć właściwą drogę do zdrowia pacjenta.
Zasady osteopatii
Istnieje 5 zasad osteopatii, które są przysłowiowym fundamentem pracy z człowiekiem.
1. Struktura i funkcja są współzależne
Tą zasadę najłatwiej wytłumaczyć na prostym przykładzie. Żołądek jest unerwiony współczulnie z segmentów kręgosłupa piersiowego 5-9. Jeśli pacjent ma refluks żołądka, to może to doprowadzić do usztywnienia segmentów kręgosłupa na tych poziomach.
W drugą stronę. Jeśli istnieje zablokowanie stawowe wyżej wspomnianych segmentów kręgosłupa, to może to wpłynąć na gorszą prace żołądka.
2. Ciało jest zdolne do leczenia
Brzmi podniośle i ezoterycznie, ale takie nie jest. Swoim pacjentom ten mechanizm tłumaczę tak - jeśli złamiesz rękę i kość się przemieści, ortopeda ustawi kości tak, aby miały najlepsze możliwości zrośnięcia. Lekarz stwarza więc najlepsze warunki do leczenia, ale to chronologicznie występujące zjawiska w organizmie sprawiają, że kość może się zrosnąć.
3. Organizm stanowi jedność
Ciała nie można rozdzielić na układ kostny, krwionośny, nerwowy. Oczywiście taki podział ułatwia naukę anatomii, ale żeby zrozumieć, jak działa ludzki organizm, trzeba poznać zależności i połączenia. A ich jest bardzo dużo. Gospodarka hormonalna, układ nerwowy, praca serca i płuc, psychika - to wszystko globalnie warunkuje co dzieje się w naszym organizmie.
4. Ukrwienie jako najważniejszy czynnik
W osteopatii rola ukrwienia (dopływu i odpływu krwi) uważna jest za nadrzędną. Jeśli jakaś część ciała nie ma odpowiedniego dopływu krwi i odpływu, wtedy może dojść do gorszego odżywienia tkanki oraz niewystarczającego odpływu niepotrzebnych substancji metabolicznych. Co w konsekwencji może skutkować zastojem płynów, a następnie pogorszeniem funkcji np stawu.
5. Pacjent nie choroba
Oczywiście jeśli do gabinetu przychodzi pacjent chorujący przewlekle, nie można tego zbagatelizować. Jest to ważna informacja do tego, abyśmy wiedzieli na co możemy sobie pozwolić z danym pacjentem, a na co nie. Jednakże najważniejszą kwestią do poruszenia jest to gdzie u pacjenta możemy znaleźć zdrowie. Czy istnieje przestrzeń na większą aktywność fizyczną, zdrowszą dietę, zadbanie o zdrowie psychiczne?
Z jakimi problemami możesz przyjść do osteopaty?
Bardziej oczywiste:
bóle kręgosłupa,
rwa kulszowa,
bóle barku,
bóle głowy,
stany po zabiegach operacyjnych,
bóle kolan,
sztywność szyi.
Mniej oczywiste:
bezsenność,
migreny,
bolesne miesiączki,
endometrioza,
refluks, zgaga, wzdęcia, zaparcia, SIBO,
z niemowlakami (kolki, nadmierne ulewanie, wzmożone napięcie mięśniowe, problemy z mówieniem, zapalenia ucha, nieprawidłowy rozwój bioderek, asymetria główki),
bruksizm,
stany lękowe, depresja.
Comments